Przedszkole Samorządowe

Oferta - SPRiE dzieci

Biofeedback

TRENING  EEG BIOFEEDBACK

Biofeedback (biologiczne sprzężenie zwrotne) to nieinwazyjna metoda terapii zwiększająca skuteczność funkcjonowania naszego mózgu. Metoda EEG Biofeedback jest metodą klasycznej medycyny (wchodzi w spis międzynarodowych procedur medycznych), używaną szeroko jako metoda, która nie przynosi skutków ubocznych. Polega na nauczeniu mózgu samokontroli pracy za pomocą modyfikacji fal mózgowych. EEG Biofeedback jest formą neurorehabilitacji.  Przy użyciu zestawu komputerowego z dwoma monitorami, jest obrazowana i modulowana czynność bioelektryczna mózgu. Wykorzystuje się tutaj sprzężenie zwrotne między stanem psychicznym, a czynnością neurofizjologiczną mózgu osoby biorącej udział w ćwiczeniach. Biofeedback z dużą skutecznością może być stosowany w każdej grupie wiekowej. Duży pożytek z tej metody niewątpliwie odnoszą dzieci. Biofeedback dla dzieci stosowany jest  w przypadku autyzmu, zespołu Aspergera, zespołu nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD), problemów z koncentracją, zaburzeń rozwoju mowy (opóźnionego jej rozwoju, jąkania się) oraz dysleksji. Trening bazujący na biologicznym sprzężeniu zwrotnym podnosi zdolność koncentracji dziecka, wydłuża czas, w którym zdolne jest w pełni skupić swoją uwagę na danym zadaniu. Pozytywne zmiany są wyraźnie zauważalne u 75-80% trenujących. Biofeedback u dzieci najczęściej przyjmuje postać kolorowej animacji czy gry, dzięki czemu większość najmłodszych z chęcią uczestniczy w treningu. W naszym przedszkolu wykorzystujemy urządzenie dwukanałowe ProFeedback2, obsługujące animacje Neuro Game, gry Flash, VideoPuzzle, filmy.Współpracujemy  z Centrum Rozwoju Biofeedback w Warszawie.

Terapia poznawczo-behawioralna - jak działa CBT? - Psycholog Wojciech Klęk

TERAPIA BEHAWIORALNA

Z wielu dostępnych terapii autyzmu, do najbardziej efektywnych zalicza się stosowaną analizę zachowania, znaną jako terapia behawioralna. Jej skuteczność potwierdza 50 lat badań naukowych i praktyki terapeutycznej. Terapia behawioralna stawia sobie trzy podstawowe cele:

1. Rozwijanie zachowań pożądanych;
  2. Redukowanie zachowań niepożądanych;
  3. Generalizacja i utrzymanie efektów terapii.

Skuteczna terapia behawioralna zakłada rozwijanie umiejętności w sferach: komunikacji, interakcji społecznych, a także redukcję schematów i sztywnych wzorców zachowań. Terapia behawioralna skupia się więc  na wzmacnianiu zachowań prawidłowych (akceptowalnych społecznie) oraz wygaszaniu zachowań nieprawidłowych (nieakceptowanych społecznie), przy czym wygaszanie następuje nie przez wzmocnienie negatywne, ale przez brak wzmocnienia pozytywnego. W podejściu behawioralnym są sztywne procedury dotyczące rodzaju i przyznawania nagród oraz monitorowania postępów. W naszym przedszkolu terapia behawioralna prowadzona jest przez nauczyciela terapeutę pracującego pod stałym superwizyjnym nadzorem ośrodka Rubikon z Gdańska. Współpracujemy ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Autystycznym „SEZEM”  w Grudziądzu.

Galeria :

Pedagog Specjalny